Motijanda; nedir, ne değildir?

2 Ağustos 2019 | 16.738 Yorum | Esra Koşu | blog

Selam, yine ben!
Bugün size biraz motivasyon ajandasından yani nam-ı değer motijanda’dan bahsetmek istiyorum. Çok uzun zaman ajanda kullanan herkes, hayalinde belirli kriterleri karşılayan bir ajanda mutlaka tasarlamıştır. Benim fark ettiğim en temel eksik, varolan ajandaların dış hayat yoğunluklu olması ve en fazla zamanı çatısı altında geçirdiğimiz evi yok sayıyor olmalarıydı.
Uzun zamandır plânlı bir ajanda kullanmayı reddediyordum ve noktalı ajandalardan destek alıyordum. Tamamen kendim yazıyor çiziyor, gönlüm nasıl isterse öyle hazırlıyordum.
Tek başıma iken uzun uzun keyifle ajanda hazırlamak en büyük eğlencemdi ( hala bir noktalı ajandam var) ancak bebeğim olduktan sonra ciddi zaman isteyen bu işi eskisi gibi yapamadım. Planlılığa alışık olduğumdan, bu boşvermişlik beni yordu ve zaman içinde kötü hissettirdi. Yeniden ajanda düzenlemeye karar verdiğimde elime geçen ilk defteri en basit şekilde çizelgelendirdim ve bunu kullanmaya başladım.
Birkaç hafta içinde alıştım yeniden programlı ilerleyen hayatıma. Bu defa da bullet journala alışık olan elime çok sade gelmeye başladı programım. O an düşündüm , dilediğim ajanda madem piyasada yok, neden kendim yapmıyorum ki?
Aslında MOTIJANDA, benim her hafta çizip çizip kullandığım içeriğin biraz daha özenilmiş ve basılmış hali, hepsi bu.
Yıllık takip edilebilir sayfalarla başlıyor MOTIJANDA. Okuduğunuz kitapları, seyrettiğiniz filmleri ve dizileri kaydedebileceğiz entelektualite bölümleri; 2 adet yıllık takvim, özel tarihlerin rahatlıkla not edilebilir olduğu sayfalar, beslenme alışkanlıklarına fayda sağlaması amaçlanan bölümler, üçer aylık periyotlarla güncellenebilir hayaller ve hedefler alanları yıllık takip sayfalarında bulunuyor.
12 farklı ayraç ile ayrılmış 12 adet aylık plan çıkıyor sonra karşımıza. Her bir yeni ay için; aylık genel plan, alışkanlık kazanmaya yada sürdürmeye yardımcı alışkanlık takibi, ay boyunca ruh hali doğaçlamalarınızı izleyebileceği mod takibiniz , iki sayfa ayırdığım iş takip alanınız, dilerseniz aile bütçenizi dilerseniz kendi bütçenizi kontrol etmenizi sağlayacak bütçe sayfası, her haftayı ayrı ayrı ama aynı zamanda bütün halinde organize etmenize yardımcı bir temizlik planı , ayın sebze ve meyvelerine odaklanarak, bir ay boyunca pişireceginiz her yemeği planlamanızı sağlayan bir yemek planı ekledik.
Her ay için “bana özel” diye adlandırdığım bir bölüm mevcut. Bu alan tamamen sizin o ay kendiniz için yaptıklarınızla ilgili. Olumlu bir bakış açısı kazanmanız, her ay kendinize bir hediye almanız, yeni bir yer keşfetmeniz ve öğrenmeniz için sizi güdülüyor.
Sonrasında ise her ay için 5 tane haftalık plan ve 2 adet boş sayfa izliyor. Eğer benim düşündüklerimi dışında bir plânınız varsa bu alanlardan faydalanırsınız.
Her sayfanın altına bir motto alanı bıraktık. Böylelikle kendinize, size iyi gelebilecek birkaç cümle yazabileceksiniz.
Umarım MOTIJANDA bu zamana kadar olduğu gibi, sonrasında da dokunduğu tüm parmaklarda mutluluk taşır!
-moti.

“Motijanda; nedir, ne değildir?” için 16.738 cevap